Kiralık Vinç

Vinç, insan gücünün yetmediği alanlarda kullanılan, ağır yükleri taşıma ve nakliye etme işlemlerini gerçekleştirmeye yarayan iş makinesidir. İnşaat, fabrika, mağaza gibi birçok alanda kullanılmaktadır. Kullanım alanı geniş olduğundan dolayı, büyük talep görmektedir. Her firma, vinç alma gücüne sahip olmadığından dolayı, kiralık vinç hizmetlerinden faydalanmaktadır.

Her sektör için her vinç modeli uygun değildir. Birçok farklı vinç modeli bulunmaktadır. Her vinç çeşidinin kendine göre özellikleri ve kullanım alanları bulunmaktadır. Kiralık vinç hizmetinden faydalanırken, kişiler amaçlarına ve kullanım alanlarına uygun vinç tercih etmeye özen göstermektedir. Aksi durumda vinç halatı kopması, motor bozulması gibi birçok problem yaşanmaktadır.

Kiralık Vinç Hizmetleri

Vinç, satın alma maliyeti yüksektir. Vinçlerin düzenli olarak yapılması gereken bakımları da sadece belirli sanayi bölgelerinde yapılabilmektedir. Bu nedenle birçok firma vinç satın alma yerine vinç kiralama hizmeti veren firmalardan, kiralık vinç kullanmayı tercih etmektedir. Bu hizmet, maliyeti daha uygun olduğundan firmalar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Vinç ihtiyacı duyan firma sahipleri, kiralayan firma yetkilileri ile iletişime geçerek, ihtiyaçlarına ve kullanım alanlarına uygun olan vinci beraber seçmektedir. Aynı zamanda kiralık vinç firmaları, farklı marka, model ve çeşit vinçleri kiralayacak olan firmanın bütçesine göre seçme hakkı da tanımaktadır.

Kiralık Vinç Kullanma Avantajları

Firmanız için bir vinç satın aldığınızda bakım, sigorta gibi birçok masraf size ait olacaktır. Ayrıca vinçler, model, marka, işlev farklılıklarına göre fiyatları değişmekte ve genellikle yüksek fiyatlı iş makineleridir. Kiralık vinç tercih ettiğiniz zaman vincin, periyodik tamir ve bakım masrafları, sigorta masrafları ve devlet mevzuatında yer alan vinç sahibi olmayla ilgili zorunluluklar sizin üzerinizde olmamaktadır. Böylelikle firma bütçesinden büyük ölçüde tasarruf sağlamış olmaktasınız.

Firmanızda küçük bir bütçe ayırarak vinç kiralayabilir, bununla ilgili uygun belgeleri düzenleyerek muhasebede bunu gider olarak da gösterebilirsiniz. Böylece vinç sahiplerinin ödediği vergileri ödemek zorunda da kalmazsınız. Her bakımdan kiralık vinç kullanma, firmalara büyük bir tasarruf yolu olup, uygun bütçeye işlerini halletme imkanı sunmaktadır.

Vinç Kiralarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her sektörde olduğu gibi vinç kiralama firmaları da çok sayıdadır. Bu firmaların güvenilir olması en önemli seçilme sebebidir. Kiralık vinç ararken, daha önceden çevrenizde önerilen, kaliteli hizmet sunan, profesyonel firmalarla çalışmak büyük önem taşımaktadır.

Vinç kiralama hizmeti sunduğunu iddia eden bazı firmalar, sadece kiralamaya aracılık etmekte, profesyonel vinç kiralama ile bir bağı bulunmamaktadır. Vinç kiralamak isteyen firmalar, bunlara karşı uyanık olmalı, dikkatli ve özenli tercih yapmalılardır.

Vinçlerin İnsan Hayatına Etkisi

İnşaat, mağaza, tersane, rıhtım boyları ve büyük iş fabrikalarında vinçler insanların işlerini çok kolaylaştırmaktadır. Çok büyük ağırlıkları, insan gücünün yetmeyeceği noktalara vinçler sayesinde taşımak, nakliye etmek mümkün hale gelmiştir.

İnsan gücünün yetmediği noktalarda kullanılan vinçler, insan gücünden tasarruf sağlamakla birlikte zaman da kazandırmaktadır. Eşyaların insan gücüyle bir yerden bir yere taşınması özellikle çok ağır yüklerin taşınması uzun saatler bazense günler sürebilir. Ayrıca ufak bir dalgınlık karşısında insanlar kaza yapabilir ve kötü sonuçlar doğabilir. Vinç kullanımı bu riskleri ortadan kaldırmaktadır. Bir kişinin bir anda kaldıramayacağı bir yükü, vinçler bir kerede gereken yere kaldırabilir veya nakliye edebilir.

Vinçler, boyutlarına ve güçlerine göre 1 tondan 1000 tona kadar ağırlıkları kaldırabilmektedir. Hatta 3000 ton ağırlık kaldırabilen vinçlerde mevcuttur.