Kiralık Sepetli Vinç

İnsan gücü her zaman yeterli olmamaktadır. Bu nedenle özellikle inşaat, maden gibi alanlarda ağır yükler için işçiler, makinelerden destek almak zorunda kalırlar. İnsan gücü ile yapıldığında uzun sürecek olan işler makineler ile kısa sürede halledilmektedir. Böylece zaman tasarrufu sağlanmakta ve en çok işler bile daha kısa bir sürede bitmektedir.

Sanayi devriminin sonrasında iş dünyasına giren makinelerden biri olan vinçler, en sık kullanılan iş makineleri arasında yer almaktadır. Özellikle inşaat sektöründeki son yıllarda olan hareketlilik ile sepetli vinç modellerine ihtiyaç artmıştır.

Kiralık Sepetli Vinç Kullanma

Vinçler genel olarak çok pahalı fiyatlara satılmaktadır. Üstelik satın alınan vinçlerin sahibine büyük maddi bir yükü bulunmaktadır. Devlet mevzuatında yer alan vinç bulundurma ile ilgili vergiler, vinçlerin yıllık bakım ücretleri gibi çok çeşitli masraflar bulunmaktadır. Kiralık sepetli vinç tercih eden firmalar, bu masraflardan muaftır. Üstelik masraf olmadığı gibi, kiralık sepetli vinç faturasını muhasebe defterlerinde gider olarak gösterme hakkına da sahiplerdir.

Kiralık Sepetli Vinç Dikkat Edilmesi Gerekenler

İş güvenliği açısından en emniyetli vinç modeli olan sepetli vinçler, en sık tercih edilen vinç modelleri arasında yer almaktadır. Özellikle son dönemlerdeki piyasadaki hareketlilik kiralık sepetli vinç modellerini de etkilemiştir.

Fakat inşaat sektörü durgun olsa dahi, sepetli vinçler itfaiye, endüstri, cam temizleme, dış cephe ve çatı tadilatı gibi alanlarda kullanıma uygun olduğu için kiralık sepetli vinç çeşitleri her zaman talep görmektedir.

Kiralık sepetli vinç kiralarken yanında şoför ve operatör de verilmektedir. Operatörün uzman ve bu işin eğitimini almış olması son derece önemlidir. Bu nedenle kiralayan firma, bu konuya özen göstermelidir. İşinde uzman olmayan ve gerekli eğitimlerden geçmemiş olan sepetli vinç operatörleri, ölümcül kazalara yol açabilmektedir.

Sepetli vinçlerin üzerinde tıpkı diğer vinçlerde olduğu gibi kaldırma kapasitesi ve kullanımına dair bilgiler yer almaktadır. Kiralayan firma bu özelliklere dikkat etmeli, kendi kullanım alanına uygun olup olmadığını sorgulamalıdır.

Ayrıca kiralanacak vinçteki kullanılan malzemelerin kalitesi de oldukça önemlidir. Çin malı malzeme kullanılmamasına ve kaliteli ürünlerden oluşmasına son derece önem verilmelidir. İlk kez kiralık sepetli vinç kullanacak olan firmalar daha önceden memnun kalınmış kiralayan firmalardan veya referanslı vinç kiralama firmalarını tercih etmelidir.

Sepetli Vinç Kullanım Alanları

Oldukça çeşitli amaçlar için sepetli vinç kullanılabilmektedir. Vinçler her ne kadar ağır yük taşımak için üretilmiş olsa da sepetli vinç modelleri çeşitli sektörlerde kullanılmaktadır. İtfaiyelerde yüksek binaların yangın gibi sebeplerden dolayı, balkon, cam gibi dar alanlarında kalmış olan insanları kurtarmak amacı ile genellikle sepetli vinç modelleri tercih edilmektedir.

Dar ve sıkışık alanlarda kullanıma uygun, kolay ve hızlı kullanılabilen sepetli vinç modelleri bu özelliği nedeniyle sıklıkla tercih sebebi olmaktadır. Rezidans ve plazalarda cam temizliği sepetli vinçler kullanılarak yapılmaktadır.

Kışlık yüksek bina bakımları, çatılarda meydana gelen hasarların onarımı, yüksek binaların dış cephe boyaları, yüksek dış cephelere monte edilecek olan reklam panoları, elektrik direkleri gibi çok çeşitli alanlarda kullanıma uygundur.

Kiralık Vinç Ücretlendirilmesi

Her alan için farklı model kiralık sepetli vinç tercih edilmektedir. Mekana ve kullanım amacına uymayan sepetli vinçler sorun çıkaracak ve işlerin yarım kalmasına neden olacaktır. Üstelik küçük bir sepetli vinçle ağır işler yapıldığında kazalara da sebebiyet verebilir. Kiralık sepetli vinç fiyatları genellikle günlük, aylık ve yıllık olarak belirlenmektedir. Aylık ve yıllık kiralamalarda döviz, avro cinsinden ödeme planı çıkarılırken günlük kiralamalarda TL para birimi tercih edilmektedir.