Sepetli vinçlerin kullanım alanlarında sağladığı birçok avantaj bulunmaktadır. Güvenli ve emniyetli yapısı nedeniyle işverenler tarafından tercih edilmektedir. Her geçen gün artan sepetli vinçlere olan ilgi pek çok sektörde kullanılmasından dolayı kaynaklanmaktadır.

Sepetli platform vinçleri diğer iş makineleri ve vinçlerden ayıran en önemli özelliği, insan taşıma amacı ile yapılmış olmasıdır. Bu nedenle afet bölgelerinde insanları kurtarmak, dış cepheleri cam olan binalarda cam temizliğini sağlamak, çatı onarımı yapmak, yüksek binalara asılan reklam panolarını asmak, elektrik direklerinin bakımını sağlamak amacı ile sepetli platformlar tercih edilmektedir.

Sepetli Platform Tercih Sebepleri

Sepetli platform kullanmak işverenler açısından daha avantajlıdır. Çünkü iç gücünden kısarak maliyeti düşürmeye yardımcı olmaktadır. Kısa zamanda çok iş yapılmasını sağlamaktadır. Dış cephelerde yapılabilecek montajdan boyaya kadar bütün işleri sepetli platform kullanarak gerçekleştirmek mümkündür.

Fakat diğer vinç türlerinde de olduğu gibi sepetli platform fiyatları oldukça yüksektir. Bu da işverene büyük bir masraf demektir. Ayrıca sepetli platforma sahip vinçleri almak yeterli olmamaktadır. Bunların yıllık bakım ücretleri, devlet tarafından mevzuatta yer alan vergiler gibi birçok ek masrafı bulunmaktadır. Bu masraflar vinç sahibine ait olduğundan dolayı birçok işveren kiralık sepetli platform kullanmayı uygun görmektedir. Bunun bir sebebi de kiralık faturasını gider olarak gösterme hakkına sahip olmalarıdır.

İşçiler açısından da daha güvenilir olduğundan her açıdan tercih sebepleri artmaktadır.

Sepetli Platform Kullanım Avantajları

Kullanım alanı çok geniş olan sepetli platformun bir diğer tercih sebebi de kolay ve hızlı kullanılabilir özelliğe sahip olmasından kaynaklanmaktadır. Sepetli platformların kendi içlerinde uzunluklarına göre sınıflara ayrılmaktadır. Farklı metrelerdeki sepetli platformlar farklı alanlarda kullanıma uygundur. Fakat genel olarak ortak özellikleri olan hızlı, kolay, dar ve sıkışık alanlarda kullanım kolaylığı sağlayan yapıları nedeniyle büyük avantaj sağlamaktadır. Ağırlık kaldırmaktan daha çok insan gücü ile yapılabilecek fakat çok yüksek mesafede olan işlerin kısa sürede, emniyetli ve kolay bir şekilde yapılması amaçlanarak üretilmiş ve bu amaca uygun olarak kullanılmaktadır.

Kaldırma, tutma ve zemine zarar vermeden yapılması gereken işlerde de sepetli platform tercih edilmektedir.

Sepetli Platform Amacı

Sepetli platform genel olarak merdiven olarak düşünülebilir. Diğer vinçlerden onu ayıran en önemli özelliği ağırlık değil insan taşımasıdır. Billboard asma veya yüksek yapılı binalarda çalışan işçiler tarafından kullanılmaktadır. Merdiven görevi görmekte olan sepetli platform işçilerin çok yüksek alanlarda bulunan tamirat, montaj, onarım, bakım gibi hizmetleri yapmasını sağlamaktadır. Fakat merdiven ile ulaşılamayacak kadar yüksekliklere, örneğin 84 metre vb, yüksekliklere ulaşım kolaylığı sağlamaktadır.

İş güvenliği açısından da bu tarz yüksek binaların dış cephelerinde çalışılırken sepetli platform kullanmak önemlidir. Hem iş kolaylığı hem emniyet hem kaza risklerini sıfıra indirme gibi birçok avantaj sunmaktadır.

Sepetli Platform Kiralama

Kiralama yoluyla kullanılan sepetli platformlara dikkat edilmelidir. Firmanın güvenilir olması son derece önemlidir. Eğer ilk kez kiralayacak ve çevrenizde size öneride bulunacak kimse yoksa internetten faydalanabilirsiniz.

İnternette birçok kiralama şirketinin iletişim bilgileri yer almaktadır. Bu numaralardan ulaşarak yetkililerden bilgi alabilir ve internette referans ve müşteri yorumlarını okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kaliteli bir sepetli platform kullanmaya, amacınıza ve kullanım alanına uygun bir sepetli platform olmasına ve kullanacak olan şoför ile operatörün bu iş ile ilgili yeterli donanıma sahip olmasına önem verilmelidir. Özellikle operatör mutlaka uzman ve eğitimli bir kişi olmalıdır. Aksi taktirde istenmeyen kazalara yol açabilir.